Prosím počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFCHTÚCHTRP  → Organické materiály
iduzel: 16103
idvazba: 19873
šablona: stranka
čas: 15.8.2020 22:17:51
verze: 4671
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Organické materiály

Oblast organických materiálů zastoupených v památkových objektech zahrnuje dřevo, papír, pergamen, useň, textil a řadu dalších látek používaných jako adheziva nebo pojiva (oleje, pryskyřice, bílkoviny, polysacharidy, vosky aj.). Kromě těchto historických přírodních materiálů se v umělecké tvorbě, v restaurování a konzervování památek stále více uplatňují v posledních desetiletích syntetické materiály, ať již jako původní materiály uměleckého díla nebo jako doplněk či konzervační látka. Proto je potřeba věnovat pozornost i těmto materiálům, jejich stárnutí a vlivu na materiály původních památek.

V posledních letech se na ústavu věnuje největší pozornost především dřevu. Provádí se rozsáhlý výzkum prostředků pro zpevňování dřeva. Kromě toho se věnuje pozornost také problematice prostředků na ochranu dřeva a konsolidaci vodou nasyceného dřeva.

Ústav se podílí také na výzkumu v oblasti archivních materiálů - papíru, pergamenu a usně, ve spolupráci s Národním archivem. Pozornost je věnována odkyselování papíru, tukování usní, dezinfekci archiválií atd.

Rozvíjí se spolupráce s Restaurátorskými dílnami Pražského hradu při řešení některých otázek restaurování textilu (např. odstraňování adheziv). V minulosti probíhal na ústavu výzkum v oblasti stárnutí olejových filmů a bílkovinových pojiv.

Ústav spolupracuje s řadou restaurátorů a odborných pracovišť při řešení problematiky identifikace organických (pojiv barevné vrstvy, laků, lepidel aj.) i anorganických (např. pigmenty) materiálů.

V rámci celkového výzkumu se ověřuje aplikace syntetických materiálů (konsolidanty, lepidla, hydrofobizační prostředky aj.) a jejich vliv na materiály památek organického i anorganického původu (kámen, omítky).

Aktualizováno: 30.7.2015 14:23, Autor: Michal Novák

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit mobilní verzi