Ústav chemické technologie restaurování památek (Dr. Knotek) a Ústav polymerů (Dr. Hrdlička) se podílely na úspěšném zrestaurování plastiky Milenci od sochaře Vítězslava Jungbauera.
Ústav chemické technologie restaurování památek (Dr. Knotek) a Ústav polymerů (Dr. Hrdlička) se podíleli na úspěšném zrestaurování plastiky Milenci od sochaře Vítězslava Jungbauera, restaurátorem Mgr. Art Janem Kynclem. Ten se jako jeden z mála restaurátorů v České Republice zabývá problematikou restaurování a záchrany uměleckých děl zhotovených ze syntetických polymerů.
Plastika Milenci z roku 1958 je unikátní především tím, že byla zhotovena neobvyklou technikou vrstveného a barveného moduritu, který má imitovat růžový mramor. Modurit je teplem tvrditelná hmota, jejíž podstatou je měkčený polyvinylchlorid. Jeho původ je spojen s VŠCHT, jelikož autorem této modelovací hmoty je doc. Miroslav Schätz, který na VŠCHT dlouhá léta působil v oblasti makromolekulární chemie.
Jelikož byla socha vyrobena z materiálu, na jehož restaurování neexistují žádné postupy, ani doporučené materiály, bylo potřeba navrhnout a otestovat materiály a techniky vhodné pro restaurování. Socha byla ve velmi špatném stavu se silným znečištěním prachem a na mnoha místech vykazovala praskliny, z nichž ty největší ohrožovaly statickou stabilitu díla.
Ve spolupráci Mgr. Art J. Kyncla s Ústavem chemické technologie restaurování památek a Ústavem polymerů byly vybrány a následně otestovány čisticí prostředky pro odstranění znečištění, lepidla pro spojení oddělených částí a tmely pro doplnění prasklin. Materiály byly vybírány a testovány s důrazem na maximální kompatibilitu, splnění fyzikálních i mechanických vlastnosti, dlouhodobou stabilitu, a to včetně barevné stálosti. Mimo VŠCHT se na výzkumu podílely také laboratoře Akademie výtvarných umění a Národního technického muzea.
Úspěšně restaurovaná plastika Milenci je za definovaných tepelných a světelných podmínek uložena v depozitáři Galerie moderního umění v Hradci Králové.